Bankovní poplatky: Registr poradců eviduje informace o třetině finančních poradců
Registr poradců ELIXIR, který má zprůhlednit trh finančního poradenství, již eviduje informace o více než 14 000 subjektech. To odpovídá asi třetině aktivně působících finančních poradců v ČR. ČTK o tom dnes informovala společnost CRIF – Czech Credit Bureau, která registr provozuje.
Mezi členské společnosti registru patří společnosti Bonnet, DataLife, Fincentrum, Insia, Partners Financial Services, První moravská společnost a Vítovec corp. Nyní do registru ELIXIR přistoupila Česká spořitelna, Česká pojišťovna, Equa bank, Hypoteční banka a UniCredit Bank.
„Registr zajišťuje výměnu dat o kvalitativních ukazatelích, profesní historii a nevypořádaných závazcích zprostředkovatelů finančních služeb,” uvedl výkonný ředitel CRIF Petr Kučera. Vzhledem k vysoké fluktuaci osob v oboru si tak členové registru mohou podle něj snížit riziko přijetí nesolidních poradců.
„Jak ukazují statistiky CRIF, celkem 5 000 finančních poradců je přímo v insolvenci, čelí exekuci nebo jiným, velmi závažným problémům. A přibližně desetina z celkového počtu poradců registrovaných u ČNB (konkrétně 15 000 z nich) vykazuje určité varovné informace v systému obchodních informací systému cribis.cz,” dodal Kučera.
Databáze registru umožňuje rychle si ověřit profesní historii pojišťovacích makléřů a agentů, finančních poradců, pojišťovacích zprostředkovatelů a distributorů bankovních produktů. Makléřským a finančně-poradenským firmám pomůže rozhodnout o tom, kterým poradcům svěří prodej svých produktů.
Data z registru jsou zatím primárně k dispozici právě členům registru, v budoucnu ale budou v určité míře dostupná i koncovým klientům.
Členem registru ELIXIR (ELectronic Information eXchange Intermediary Register) se může stát jakákoli právnická osoba, která působí v distribuci bankovních, finančních a pojišťovacích produktů široké veřejnosti. V registru budou data o jednotlivých finančních poradcích, kteří k tomu udělí svůj souhlas. Údaje budou obsahovat základní identifikační údaje, data o zaměstnání ve finančním poradenství či pojišťovnictví a také informace o jejich nevypořádaných závazcích.
Zdroj: bankovnipoplatky.com, 17. 9. 2014